Lewe czy prawe ?

Prawe czy lewe

Podstawową decyzją jest zakup drzwi lewych lub prawych oraz ustalenie kierunku ich otwierania - na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi lewych tak aby otwierały się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie wobec ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie. Warto wyposażyć się w tą wiedzę, aby uniknąć potem nieporozumień w sklepie. Najczęściej montuje się drzwi lewe - najwygodniejsze dla osób praworęcznych.
Przed zakupem drzwi należy ustalić, w którą stronę powinno się otwierać skrzydło. Dostępne są dwa rodzaje drzwi: lewe i prawe. Prosta zasada pozwoli to ustalić: stajemy przed drzwiami w taki sposób aby skrzydło otwierało się w naszą stronę. Jeżeli zawiasy drzwi znajdują się po lewej stronie - są to drzwi lewe, jeżeli po prawej - są to drzwi prawe. 
 
Jeżeli w miejsce starych drzwi chcemy zamontować nowe, zaopatrujemy się w drzwi o identycznych wymiarach lub dostosowujemy otwór do dostępnych drzwi. W tym celu mierzymy szerokość i wysokość otworu w ścianie. Pamiętaj, że po wstawieniu ościeżnicy w otwór, po bokach oraz u góry powinien pozostać luz wielkości 1-2 cm.
ilustracja poglądowa